Gdzie rekrutować Ukraińców?

Architekt z flaga Ukrainy w tle

Nie od dziś powszechna jest opinia, iż pracownicy z Ukrainy są rzetelni i zawsze gotowi do wykonania powierzonych im zadań.

Obywatele państwa zza wschodniej granicy coraz częściej są zatrudniani również w Polsce, dlatego też wielu polskich pracodawców zastanawia się, jak i gdzie znaleźć ukraińskich pracowników chętnych do oferowanej pracy?

 

Solidni, rzetelni, doświadczeni

Ukraińcy słusznie określani są jako pracownicy prawie idealni, bowiem solidnie wykonują każdą powierzoną im pracę, a dodatkowo starają się w pełni wykorzystać swoje – mniejsze, bądź większe – doświadczenie oraz przykładają się do wszystkich zadań. To wszystko sprawia, iż w przypadku sektorów gospodarczych, w których brakuje polskich fachowców, zatrudniani są właśnie Ukraińcy. Należy jednak postawić przed sobą pytanie: gdzie szukać przyszłych pracowników ukraińskich?

 

Po pierwsze – rekrutacja na własną rękę

Poszukiwania samodzielne są możliwe tylko i wyłącznie za pomocą dóbr XXI wieku i Internetu. To właśnie sprawia, iż pracodawcy mogą od początku aż do zawiązania umowy kontrolować proces rekrutacji. Często jednak dzieli się on na nabór czynny oraz bierny. Pierwszy z nich polega na poszukiwaniach indywidualnych, za sprawą portali ogłoszeniowych czy też mediów społecznościowych, która ma za cel zachęcić przyszłego pracownika do podjęcia się pracy. Obejmuje on także nawiązanie kontaktu z taką osobą oraz przeprowadzenie rozmowy z nią. Rekrutacja bierna natomiast oznacza – najprościej mówiąc – jedynie opublikowanie ogłoszenia na odpowiedniej stronie, bądź też portalu internetowym.

 

Po drugie – doświadczone agencje pracy

To właśnie z ich pomocą można znaleźć w szybki i stosunkowo łatwy sposób ukraińskiego pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami oraz doświadczeniem. Najczęściej, rekrutacja odbywa się zdalnie, a poszukujący pracy są dopasowywani do kryteriów pracodawcy (i na odwrót). Najczęściej na taki ruch decydują się firmy, które planują zatrudnić większą grupę pracowników, bądź też w chwili, kiedy czas gra znaczącą rolę.

 


Nie wiesz gdzie znaleźć Ukraińców chętnych do pracy w Polsce?Po trzecie – platforma ogłoszeniowa

Jest to sposób na miarę XXI wieku. Platformy ogłoszeniowe, takie jak PracujacaUkraina.pl pozwalają w szybki sposób odnaleźć odpowiedniego pracownika zza wschodniej granicy. Wspomniany portal pozwala pracodawcom zarówno na wystawienie ogłoszenia oraz czekanie na zgłoszenia potencjalnych pracowników, bądź też przeszukanie bazy kandydatów, a jednocześnie – samodzielne skontaktowanie się z nimi.

Platforma ta powstała z myślą o polskich pracodawcach, którym ma za zadanie ułatwić znalezienie odpowiednich pracowników z Ukrainy. Jest to jedyny portal polski, który zawiera jedynie kandydatów ukraińskich, a wszyscy pracownicy wcześniej przeszli odpowiednią weryfikację.

 

Sposobów na znalezienie odpowiedniego pracownika, w szczególności obcokrajowca, dla własnej firmy jest wiele, jednak nie zawsze jest to zadanie proste. Równocześnie należy mieć na uwadze, iż XXI wiek wraz z powszechnie dostępnym Internetem umożliwiają przeprowadzenie rekrutacji i zatrudnienie najlepszej osoby bez większych problemów.