Ukraina – co to za kraj?
Ukraina, nasz wschodni sąsiad, to kraj zróżnicowany zarówno pod względem geograficznym, jak i społeczno-gospodarczym.
Na zachodzie rozciągają się malownicze Karpaty, a u ich podnóża, na Wyżynie Podolskiej leży przepiękny i bogaty w zabytki architektoniczne Lwów. Przesuwając się dalej na wschód, krajobraz wyżynny przemienia się w stepowe niziny, a w samym sercu Ukrainy znajduje się położona w dolinie Dniepru stolica kraju, Kijów. Wschodnia część państwa jest niezwykle uprzemysłowiona. Głównymi ośrodkami produkcji przemysłowej są Charków, Ługańsk i Donieck. Na południu Ukraina posiada dostęp do dwóch Mórz: Czarnego i Azowskiego, a półwysep Krymski, który jest obecnie terenem okupowanym przez Rosję, to najbardziej malowniczy kurort wypoczynkowy w kraju. Nad brzegiem Morza Czarnego położona jest również Odessa, w której znajduje się największy z ukraińskich portów.
Ukraina to kraj kontrastów. W centrum Kijowa czy Odessy znaleźć można luksusowe sklepy, a ulice przemierzają bardzo drogie samochody i limuzyny. Przeciwieństwem jest krajobraz ukraińskich wsi i peryferii, w których często nie ma bieżącej wody, a po dziurawych drogach nierzadko jeżdżą pamiętające czasy Związku Radzieckiego Moskwicze, Tavrie i Wołgi. W ukraińskim społeczeństwie trudno znaleźć klasę średnią, większość ludzi jest biedna, a garstka oligarchów bardzo bogata. Mimo tego Ukraińcy to otwarci, gościnni i życzliwi ludzie, z którymi łatwo nawiązać kontakt i się porozumieć.
Ukraina jest drugim, po Rosji, największym państwem w Europie. Mieszka w niej ponad 45 milionów ludzi. Oprócz Ukraińców, ok. 20% społeczeństwa stanowią Rosjanie. Mimo iż językiem urzędowym jest język ukraiński, to im dalej na wschód, tym łatwiej porozumieć się po rosyjsku. Walutą państwa jest hrywna, a cena 1 hrywny wynosi kilkanaście groszy. Najpopularniejszą wyznawaną religią jest prawosławie, chociaż nie brakuje również Żydów – szczególnie w Odessie, czy kościołów katolickich, które odwiedzić można głównie na zachodzie i są pozostałością po mieszkających na tych obszarach Polakach. Natomiast na Krymie, przede wszystkim w Bakczysaraju, spotkać można Tatarów krymskich, którzy są wyznawcami Islamu.
Sytuacja polityczna naszych wschodnich sąsiadów nie wygląda za ciekawie. Z Ukrainy wciąż dobiegają niepokojące informacje o walkach toczonych z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju. Najgorętsze działania wojenne prowadzone są obecnie w Donbasie. Bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia konfliktu było podpisanie przez nowy rząd umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Dla Ukrainy był to bardzo ważny krok, który miał przybliżyć ją do zachodniego kręgu politycznego, jednak aby mogła ona ostatecznie wstąpić w unijne struktury potrzeba jeszcze bardzo wiele czasu i przemian prawnych oraz polityczno-społecznych. Wielu Ukraińców wciąż swoje sprawy załatwia przez dawanie łapówek, polityków oskarża się o korupcję, a decentralizacja władzy jest dopiero w fazie przygotowywania.
Ukrainę na pewno warto odwiedzić. Oprócz obszarów objętych konfliktem jest tam stosunkowo bezpiecznie. Odwiedzając ten kraj, należy pamiętać o ważnym paszporcie, a także dobrze jest wykupić sobie ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki podróżowaniu po Ukrainie można poznać wschodni folklor i codzienne życie Ukraińców. Ukraina kojarzona jest przede wszystkim ze Lwowem oraz elektrownią atomową w Czarnobylu. Wiele pięknych miejsc i zabytków można znaleźć również w Kijowie, Odessie czy Czerniowcach, gdzie wciąż widać wpływy ukraińskiej, polskiej i żydowskiej kultury. Pośród ukraińskich gór i stepów można znaleźć także ogromne zamki. Największe wrażenie robi ten w Kamieńcu Podolskim, a także twierdza Akermańska, o której pisał Adam Mickiewicz w swoich sonetach.
Reasumując Ukraina to bardzo interesujący kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Zadowoleni będą zarówno miłośnicy zabytków, historii i kultury, jak i górscy piechurzy, a także wczasowicze kochający malownicze plaże i ciepłe morze. Ponadto należy podkreślić, że Ukraina to kraj, w którym żyje się bardzo tanio, a więc podróżowanie po niej nie obciąża zbytnio portfela. A to wszystko, w połączeniu z ukraińską gościnnością, sprawia, że chce się tam wracać!