Zalety zatrudniania Ukraińców

zdjęcie przedstawiające dwóch pracowników magazynowych

Na polskim rynku pracy coraz bardziej brakuje pracowników. Z tego względu pracodawcy szukają alternatyw, które pomogą pozbyć się tego problemu. Jednocześnie z dnia na dzień przybywa coraz więcej osób z Ukrainy, które chcą podjąć pracę w Polsce.

Uproszczone przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców wpływają na to, że polscy pracodawcy nie mają trudności w dokonaniu niezbędnych formalności. Czy warto zatrudnić pracownika z Ukrainy? Jakie są zalety współpracy z ukraińskimi pracownikami?

Nie można zaprzeczyć, że polski pracodawca bardzo dużo zyskuje zatrudniając pracownika z Ukrainy

Przede wszystkim kiedy brakuje rąk do pracy, każda osoba, która chce ją podjąć jest na wagę złota. Jednak ukraińscy pracownicy dla polskiego pracodawcy mają wiele zalet, które sprawiają, że w polskich firmach pojawiają się pracownicy z Ukrainy w coraz to większej ilości.

Zatrudnienie Ukraińca – plusy dla pracodawcy.

Należy zauważyć, że Ukraińcy przyjeżdżają do Polski wyłącznie w celach zarobkowych, zostawiając swoje rodziny w ojczyźnie. Dlatego ich głównym celem pobytu jest zarobienie możliwie największej kwoty. Pracownicy z Ukrainy są zatem nastawienie na zdobycie zatrudnienia, często w zawodach, na których brak jest chętnych Polaków. Wypełniają tym samym luki, które starają się załatać polscy przedsiębiorcy. Dodatkowo, Ukraińcy są bardzo chętni do pracy i mają bardzo dużą motywację. Nie przeszkadza im pracowanie po 10-12 godzin dziennie, nawet w ciężkich i niesprzyjających warunkach. Wręcz przeciwnie – traktują to jako szansę na większe wynagrodzenie i z przyjemnością biorą nadgodziny. Kolejną zaletą jest ich mobilność oraz dyspozycyjność. Biorąc pod uwagę fakt, iż Ukraińcy zazwyczaj przyjeżdżają wyłącznie do pracy, toteż nie sprawiają kłopotów jeśli czeka ich wyjazd, delegacja czy też częste zmiany miasta, w którym pracują.

Ukraińcy, mimo że są obcokrajowcami, bardzo szybko adaptują się w nowym środowisku. Dzieje się tak ze względu na bardzo duże podobieństwa kulturowe oraz językowe między Polską i Ukrainą. Dlatego nie trzeba obawiać się trudności w komunikacji czy porozumieniu się z Ukraińskim pracownikiem.

Dużym ułatwieniem w poszukiwaniu pracowników z Ukrainy jest portal PracujacaUkraina, gdzie pracodawcy mogą dodawać ogłoszenia. W ten sposób rekrutacja jest znacznie szybsza, a przede wszystkim bardziej skuteczna. Wystarczy zamieścić ogłoszenie, które będzie widoczne dla tysięcy Ukraińców poszukujących zatrudnienia.

Jednak podstawową zaletą zatrudniania pracowników z Ukrainy jest fakt, iż współpraca z Ukraińcami jest korzyścią dla obu stron. Osoby z Ukrainy mogą zarobić w Polsce znacznie więcej niż w swojej ojczyźnie, co jest dla nich możliwością na poprawę sytuacji finansowej czy też pomoc rodzinie. Z drugiej strony, polscy pracodawcy zyskują chętnych do pracy, punktualnych, zmotywowanych i dyspozycyjnych pracowników, którzy wypełniają swoje obowiązki z pełnym zaangażowaniem.