Jak zdobyć pracownika, czyli sytuacja na polskim rynku pracy w I kwartale 2018 r.

zdjęcie przedstawiające dwoje ludzi przy komputerze

Przewidywania ekspertów sprawdziły się – niska stopa bezrobocia sprawia, że pracodawcy mają coraz większe kłopoty ze znalezieniem pracowników. Korzystają pracownicy, którzy mogą liczyć na wyższą pensję i pozapłacowe benefity. Wskazujemy aktualne trendy na polskim rynku pracy i podpowiadamy, jak skutecznie znaleźć pracowników.

Dobra koniunktura na rynku pracy trwa

Sytuację na rynku pracy na bieżąco monitoruje wiele ośrodków badawczych. Z opublikowanej na dniach dziewiątej edycji „Barometru Rynku Pracy” przygotowanego przez Work Service S.A. wynika, że I kwartał 2018 r. to czas pracowników, co oznacza, że problemy z zatrudnieniem w Polsce ma coraz więcej firm.

Ponad 84% ankietowanych pracowników nie obawia się o utratę miejsca pracy w najbliższym czasie. 78% badanych nie ma też zamiaru zmieniać miejsca zatrudnienia w ciągu dwóch lat. Większość pracowników (niemal 64%), którzy zamierzają szukać nowego miejsca pracy, liczy, że zajmie im to maksymalnie do około roku.

Powyższe wyniki świadczą o tym, że pracownicy na polskim rynku pracy czują się pewnie – doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie muszą obawiać się utraty miejsca pracy. Osoby, które mają w planach zmianę zakładu pracy, wiedzą, że są w dobrej sytuacji – obecnie zarówno o niewykwalifikowanych, jak i wykwalifikowanych pracowników trudno, a to oznacza, że mogą liczyć zarówno na wyższe stanowisko, jak i podwyżkę.

Pracodawcy zamierzają zatrudniać Ukraińców

Ciekawe wnioski z lektury „Barometru Rynku Pracy” płyną również, gdy mowa o pracodawcach. W bieżącym roku ponad 40% ankietowanych firm zamierza zwiększyć zatrudnienie. Oznacza to, że podmioty te będą prowadzić rekrutacje. Najwięcej nowych miejsc pracy ma powstać w handlu i usługach. Dobrą wiadomością jest także to, że 29% badanych pracodawców planuje wręczyć swoim podwładnym podwyżki.

Plany części firm związane z utworzeniem nowych miejsc pracy mogą nie dojść do skutku – coraz więcej pracodawców skarży się na niemożność zaspokojenia swoich potrzeb kadrowych. Problemy z zatrudnieniem mają firmy z różnych branż – brakuje zarówno pracowników nisko wykwalifikowanych, jak i ekspertów. Szczególnie dotkliwie brak specjalistów odczuwają podmioty działające w branży IT – dla nich niedobór talentów często oznacza spowolnienie rozwoju.

Zatrudnianie cudzoziemców – trendy na polskim rynku pracy?

Szacuje się, że do końca 2018 r. na polskim rynku pracy może pracować już 3 mln Ukraińców. To właśnie pracownicy z Ukrainy najczęściej znajdują zatrudnienie w firmach działających na terenie Polski. Nie powinno to dziwić, jeżeli wziąć pod uwagę to, że w ostatnich latach została uproszczona procedura ich zatrudnienia.

Jesteś pracodawcą, który ma problem z zatrudnieniem odpowiedniego pracownika? Rozwiązaniem może być skorzystanie z opcji zatrudnienia osoby z Ukrainy. Aby to zrobić, nie musisz udawać się do najbliższej agencji zatrudnienia – pracownika o pożądanych kwalifikacjach możesz znaleźć samodzielnie. Dziś jest to możliwe – w sieci działają portale ogłoszeniowe.

Z naszego portalu ogłoszeniowego korzysta ponad 15 000 Ukraińców tygodniowo! Wystarczy, że stworzysz konto, opłacisz wybrany pakiet i wystawisz ogłoszenie. To alternatywa dla szukania pracowników przez agencje zatrudnienia. Z naszego bloga dowiesz się również, jak legalnie zatrudnić pracownika z Ukrainy – to dużo prostsze niż Ci się wydaje.

WorkSerwis.com, http://www.workservice.com/pl/Centrum-prasowe/Raporty/Barometr-Rynku-Pracy/Barometr-Rynku-Pracy-Work-Service-IX-edycja (dostęp 19.03.2018).